KS MAS Pardubický kraj

Krajské sdružení NS MAS ČR
Pardubického kraje

Přihlásit se

Krajské sdružení MAS Pardubického kraje předává zkušenosti gruzínskému regionu v oblasti managementu místních akčních skupin a rozvoji venkova

Rubriky:Aktuality
IMG_1077

Pětičlenná delegace byla v Pardubickém kraji od 8.5.2018 – 13.5.2018, kdy v jednotlivých dnech se postupně seznamovala s jednotlivými tématy projektu. První den návštěvy byla věnována destinačnímu managementu. Delegace si prohlédla Národní hřebčín Kladruby nad Labem, Lázně Bohdaneč a historické centrum Pardubic. Ve čtvrtek se setkali se zástupci Regionální rozvojové agentury Pardubického kraje, Pardubického podnikatelského inkubátoru a samozřejmě i se samotným hejtmanem Pardubického kraje Martinem Netolickým.

Pátek 11.5.2018 patřil MAS. Ráno ředitelka MAS Holicko Michaela Kovářová seznámila členy delegace s činností MAS, jejímž hlavním cílem je rozvoj regionu a spočívá hlavně v komunikaci veřejného, neziskového a podnikatelského sektoru. A této komunikaci (partnerství) byl věnován celý den. V dopoledních hodinách navštívili Rodinné a vzdělávací centrum Holoubek, jež vyhrálo 1. místo v soutěži Vzdělávací instituce 2017. Jeho hlavní činností je zapojení rodin s dětmi do společenského a zájmového života a zapojení sociálně ohrožených obyvatel (převážně ženy po rodičovské dovolené, ženy pečující o osoby blízké) do pracovního života.

Poté delegace navštívila území MAS Litomyšlsko a obec Sebranice, která vyhrála v soutěži Vesnice roku Pardubického kraje 2016 (celkový vítěz) a mimo jiné získala ocenění za péči o tradiční řemesla a za práci se zemědělským sektorem. Zde si delegace mohla prohlédnout faru, kostel sv. Mikuláše a byla seznámena s činností Spolku archaických nadšenců, který se zabývá tradičními řemesly.

Po obědě výbor KS MAS Pardubického kraje (Michaela Kovářová, Petr Vomáčka a Petra Martinů) seznámil členy delegace s výhodami spolupráce MAS a představil jim dotační titul Pardubického kraje (Malý LEADER), který je přerozdělován prostřednictvím MAS Pardubického kraje dále do regionu za účelem rozvoje občanské vybavenosti malých obcí.

V odpoledních hodinách si gruzínská delegace prohlédla Statek v Uhersku (území MAS Holicko), kde zdejší sedlák David Novák ze svého obilí peče výborné pečivo a ze svého mléka vyrábí sýry. Samozřejmě vše bylo možné ochutnat. Poté Jiří Kuban seznámil přítomné s projektem spolupráce MAS Region Kunětické hory, MAS Holicko a MAS Bohdanečsko a jejich společnou myšlenkou podpory regionálních výrobců prostřednictvím regionálního značení – Kraj Pernštejnů.

A nakonec Petra Pacholíková vysvětlila spolupráci MAS Region Kunětické hory, MAS Holicko, MAS Bohdanečsko, MAS Železnohorský region a města Pardubice na vzniku spolku Pardubicko – Perníkové srdce Čech, jehož hlavním cílem je s pomocí aktérů činných v oblasti cestovního ruchu zpropagovat turistickou oblast Pardubicka.

Poslední den gruzínská delegace navštívila Střední školu zemědělskou a veterinární v Lanškrouně a relax&sport resort na Dolní Moravě.

Prohlubování česko-gruzínské spolupráce si chválí ředitel rozvojové agentury regionu Mtscheta-Mtianeti Shalva Givishvili. „Pardubický kraj je pro nás důležitým partnerem, který nám může v řadě věcí pomoci. Jsme moc rádi, že jsme tohoto partnera získali, protože kromě teoretických potřebujeme také praktické zkušenosti, které načerpáme jen tak, že se setkáme s odborníky z těchto oblastí. Doufám, že naše spolupráce je touto návštěvou teprve na svém začátku.“

Přílohy

Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Poskytnuté údaje budou použity pouze pro účely sledování komentářů na tomto webu. Další informace naleznete v našich zásadách ochrany osobních údajů.