KS MAS Pardubický kraj

Krajské sdružení NS MAS ČR
Pardubického kraje

Přihlásit se

Krajské sdružení MAS Pardubického kraje předává zkušenosti gruzínskému regionu v oblasti managementu místních akčních skupin a rozvoji venkova

Rubriky:Aktuality
IMG_1077

Pětičlenná delegace byla v Pardubickém kraji od 8.5.2018 – 13.5.2018, kdy v jednotlivých dnech se postupně seznamovala s jednotlivými tématy projektu. První den návštěvy byla věnována destinačnímu managementu. Delegace si prohlédla Národní hřebčín Kladruby nad Labem, Lázně Bohdaneč a historické centrum Pardubic. Ve čtvrtek se setkali se zástupci Regionální rozvojové agentury Pardubického kraje, Pardubického podnikatelského inkubátoru a samozřejmě i se samotným hejtmanem Pardubického kraje Martinem Netolickým.

Pátek 11.5.2018 patřil MAS. Ráno ředitelka MAS Holicko Michaela Kovářová seznámila členy delegace s činností MAS, jejímž hlavním cílem je rozvoj regionu a spočívá hlavně v komunikaci veřejného, neziskového a podnikatelského sektoru. A této komunikaci (partnerství) byl věnován celý den. V dopoledních hodinách navštívili Rodinné a vzdělávací centrum Holoubek, jež vyhrálo 1. místo v soutěži Vzdělávací instituce 2017. Jeho hlavní činností je zapojení rodin s dětmi do společenského a zájmového života a zapojení sociálně ohrožených obyvatel (převážně ženy po rodičovské dovolené, ženy pečující o osoby blízké) do pracovního života.

Poté delegace navštívila území MAS Litomyšlsko a obec Sebranice, která vyhrála v soutěži Vesnice roku Pardubického kraje 2016 (celkový vítěz) a mimo jiné získala ocenění za péči o tradiční řemesla a za práci se zemědělským sektorem. Zde si delegace mohla prohlédnout faru, kostel sv. Mikuláše a byla seznámena s činností Spolku archaických nadšenců, který se zabývá tradičními řemesly.

Po obědě výbor KS MAS Pardubického kraje (Michaela Kovářová, Petr Vomáčka a Petra Martinů) seznámil členy delegace s výhodami spolupráce MAS a představil jim dotační titul Pardubického kraje (Malý LEADER), který je přerozdělován prostřednictvím MAS Pardubického kraje dále do regionu za účelem rozvoje občanské vybavenosti malých obcí.

V odpoledních hodinách si gruzínská delegace prohlédla Statek v Uhersku (území MAS Holicko), kde zdejší sedlák David Novák ze svého obilí peče výborné pečivo a ze svého mléka vyrábí sýry. Samozřejmě vše bylo možné ochutnat. Poté Jiří Kuban seznámil přítomné s projektem spolupráce MAS Region Kunětické hory, MAS Holicko a MAS Bohdanečsko a jejich společnou myšlenkou podpory regionálních výrobců prostřednictvím regionálního značení – Kraj Pernštejnů.

A nakonec Petra Pacholíková vysvětlila spolupráci MAS Region Kunětické hory, MAS Holicko, MAS Bohdanečsko, MAS Železnohorský region a města Pardubice na vzniku spolku Pardubicko – Perníkové srdce Čech, jehož hlavním cílem je s pomocí aktérů činných v oblasti cestovního ruchu zpropagovat turistickou oblast Pardubicka.

Poslední den gruzínská delegace navštívila Střední školu zemědělskou a veterinární v Lanškrouně a relax&sport resort na Dolní Moravě.

Prohlubování česko-gruzínské spolupráce si chválí ředitel rozvojové agentury regionu Mtscheta-Mtianeti Shalva Givishvili. „Pardubický kraj je pro nás důležitým partnerem, který nám může v řadě věcí pomoci. Jsme moc rádi, že jsme tohoto partnera získali, protože kromě teoretických potřebujeme také praktické zkušenosti, které načerpáme jen tak, že se setkáme s odborníky z těchto oblastí. Doufám, že naše spolupráce je touto návštěvou teprve na svém začátku.“

Přílohy

Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napsat komentář