KS MAS Pardubický kraj

Krajské sdružení NS MAS ČR
Pardubického kraje

Přihlásit se

Pardubický kraj vyjel za inspirací do MAS Opavsko

Rubriky:Aktuality
Hradec nad Moravici (2)

19. – 20. září 2019 – poslední letní dny připravila MAS Holicko pro členy Krajské sítě Pardubického kraje exkurzi do zvlněného regionu MAS Opavsko.

První zastávkou byla návštěva na ekofarmě Františkův dvůr v Klokočově, která se věnuje chovu skotu, ovcí, koz a unikátního plemene chladnokrevného koně – Slezského norika. V rámci prohlídky a výkladu o hospodaření na farmě byla i ochutnávka mléčných produktů z místní sýrárny. Z příjemného venkovského prostředí vedly další kroky exkurze do města Budišov nad Budišovkou na návštěvu „chytrého“ energetického řešení první inteligentní mikrosítě. V tomto městě se rozhodli vytvořit místní distribuční síť tepla a elektřiny s inteligentním řídicím systémem. Úsporné ekologické vytápění a dodávka elektřiny částečně pokrývají spotřebu základní školy, kulturního domu a městského úřadu. Na tento koncept navazuje i místní obecní osobní elektroautomobil, kterým je šetrně zajišťována potřebná doprava.

Přímo ve městě pokračovala exkurze do Muzea břidlice, kde proběhlo seznámení se s aktivitami muzea a s historií regionu, který je s hornictvím břidlice úzce spjat. Břidlice byla v tomto regionu klíčová hornina a o její oživení a zpřístupnění se snaží Spolek Zálužné. Díky jeho iniciativám se exkurze mohla projít částí naučné stezky Krajiny Břidlice a navštívit Raabovu štolu. V současnosti se již jedná o místo s ukončenou těžbou, které patří mezi důležitá zimoviště netopýrů. Čtvrteční den byl zakončen v Hradci nad Moravicí, kde se ještě do pozdních hodin diskutovala témata regionálního rozvoje a budoucího programovacího období 2020+, a to dokonce s Ing. Jiřím Kristem, předsedou NS MAS ČR.

Páteční ráno patřilo opět zemědělskému provozu. V Kyjovicích byla představena farma rodiny Tvarůžkových, která hospodaří na více než tisícovce hektarů půdy a chová tři stovky mléčného a stovky masného skotu. Rodinná tradice sahá dle písemných zdrojů do let 1760. Poté exkurze zavítala do cukrářské a pekařské výrobny Kamahaj v Hradci nad Moravicí, jejíž produkty mají certifikaci regionálního produktu Opavské Slezsko. Vůni vanilky a čokolády vystřídala v Oticích vůně chryzantém a bazalky. Poslední velmi milou návštěvou bylo tedy zahradnictví bratrů Weissových, kteří zajistili nejen prohlídku celého provozu, ale i příjemné domácí pohoštění.

Doslova třešničkou na dortu pak byla prohlídka bílého a červeného zámku v Hradci nad Moravicí, po které již následovala cesta zpět do Pardubického kraje. Velké díky patří Petře Chroustové z MAS Opavsko, která se po celou dobu 32 členné výpravě věnovala a celý region svým povídáním přiblížila.

Přílohy

Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napsat komentář